Zamykanie naczynek laserem to jedna z popularnych metod w medycynie estetycznej wykorzystywana w celu usunięcia popękanych czy rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele. Przede wszystkim jest stosowane w celu poprawienia wyglądu skóry oraz zwiększenia pewności siebie. Oto najważniejsze informacje na temat tego zabiegu.

Zabieg laserowego usuwania naczynek – na czym polega?

Zamykanie naczynek laserem polega na wykorzystaniu specjalnego światła, które jest skierowane na obszar, na którym znajdują się popękane naczynia krwionośne. W trakcie zabiegu lasery emitują wiązkę światła o odpowiedniej długości fali, która jest selektywnie pochłaniana przez hemoglobinę znajdującą się w czerwonych krwinkach. Ma to powodować skurcz i zamknięcie naczynek, co prowadzi do ich stopniowego znikania.

Przebieg zabiegu jest precyzyjnie kontrolowany przez specjalistę, który dobiera odpowiednią intensywność i długość fali laserowej w zależności od rodzaju naczynka. Sam zabieg jest zazwyczaj bezbolesny lub minimalnie bolesny, jednak możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego w celu minimalizacji ewentualnego dyskomfortu. Laserowe zamykanie naczynek to procedura, która może być wykonywana na twarzy, a także na innych częściach ciała, takich jak nogi czy ramiona. Po zabiegu skóra wymaga około 4-6 tygodni do pełnego zagojenia.

Jak działa laser – opis technologii

Laser, wykorzystywany w zabiegach zamykania naczynek, działa na zasadzie selektywnego podgrzewania i zamknięcia naczynek dzięki absorpcji energii przez hemoglobinę. Hemoglobina jest barwnikiem odpowiedzialnym za czerwoną barwę krwi i znajduje się w czerwonych krwinkach. W momencie oddziaływania wiązki laserowej na skórę, dochodzi do absorpcji energii przez hemoglobinę. Jeśli laser emituje światło o odpowiedniej długości fali, to hemoglobina absorbuje je efektywnie, podgrzewając się. Pod wpływem tej temperatury ma dochodzić do termoagulacji, czyli skurczania i zamknięcia naczynek krwionośnych.

Ważne jest, że zabieg laserowego usuwania naczynek jest precyzyjnie kontrolowany przez specjalistę. Zależnie od rodzaju naczynka, dobierana jest odpowiednia długość fali i energia lasera. Dzięki temu można działać na różne rodzaje naczynek. Światło lasera, które emitowane jest na skórę, nie uszkadza otaczających tkanek. Ponadto, nowoczesne lasery stosowane w medycynie estetycznej posiadają różne systemy zabezpieczające, które minimalizują ryzyko ewentualnych powikłań.

Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania naczynek, istnieje kilka zaleceń, które warto przestrzegać. Przede wszystkim, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który oceni stan skóry oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Przygotowanie do zabiegu laserowego obejmuje również pewne działania, które należy podjąć przed samym dniem zabiegu. Należy przede wszystkim unikać opalania i stosowania samoopalaczy przez około 4-6 tygodni przed planowaną datą. Skóra nie może być również podrażniona, dlatego należy unikać stosowania mocnych środków drażniących, takich jak retinoidy czy peelingi chemiczne.

Przed zabiegiem, również należy unikać stosowania leków mogących wpływać na krzepliwość krwi, takich jak np. aspiryna czy leki przeciwzapalne. W przypadku przyjmowania takich leków, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania. Dodatkowo, przed samym zabiegiem, zaleca się dokładne oczyszczenie skóry i usunięcie wszelkich kosmetyków czy substancji, które mogłyby utrudnić działanie lasera.

Postępowanie po zabiegu – zalecenia

Po zabiegu laserowego usuwania naczynek istotne jest odpowiednie postępowanie w celu zapewnienia skórze odpowiedniej regeneracji i minimalizacji ryzyka powikłań. Oto kilka zaleceń, które warto przestrzegać po zabiegu:

 1. Skóra poddana zabiegowi może być podrażniona i wrażliwa, dlatego ważne jest unikanie ekspozycji na słońce przez około 4-6 tygodni po zabiegu. Jeśli konieczne jest przebywanie na zewnątrz, należy stosować kremy z wysokim filtrem ochronnym (SPF 50+), aby chronić skórę przed promieniowaniem UV.
 2. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się unikanie stosowania kosmetyków, które mogą podrażnić skórę, takich jak peelingi, toniki czy agresywne kremy. Zamiast tego, należy stosować łagodne preparaty nawilżające i kojące, aby wspomóc regenerację skóry.
 3. W tym czasie należy unikać gorących kąpieli, sauny czy mocnego pocierania twarzy. Skóra potrzebuje czasu na gojenie się, dlatego ważne jest unikanie czynników, które mogą ją podrażnić lub przyspieszyć proces zaczerwienienia.
 4. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, lekkiego obrzęku lub niewielkiego pieczenia po zabiegu, można stosować zimne kompresy na miejscu zabiegowym. Mogą one pomóc w złagodzeniu objawów i przyspieszeniu gojenia.
 5. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek niepokojącej zmiany skórnej po zabiegu, takiej jak silne zaczerwienienie, opuchlizna, obrzęk czy niewydolność naczyniowa, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie mógł ocenić stan skóry i zalecić ewentualne dalsze postępowanie.

Zabieg laserowego usuwania naczynek – przeciwwskazania i możliwe powikłania

Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania naczynek, istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu lub wpływać na przewidywane rezultaty. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i ostateczną decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu podejmuje lekarz specjalista.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania naczynek mogą obejmować:

 1. Ciążę i karmienie piersią – w tym okresie zaleca się unikać zabiegów, z uwagi na potencjalne ryzyko dla kobiecego organizmu oraz dziecka.
 2. Aktywną infekcję skóry – jeśli na skórze występuje infekcja, zabieg zostanie odłożony do momentu, gdy skóra będzie zdrowa.
 3. Blizny keloidowe – w przypadku osób mających tendencję do tworzenia blizn keloidowych, zabieg laserowego usuwania naczynek może skutkować powstaniem takiej blizny.
 4. Choroby skóry, takie jak łuszczyca czy trądzik różowaty – w niektórych przypadkach stosowanie lasera może prowadzić do nasilenia objawów lub niepożądanych reakcji skórnych.
 5. Niektóre schorzenia zdrowotne, takie jak choroby autoimmunologiczne czy schorzenia układu krwionośnego – w przypadku występowania takich chorób, istnieje ryzyko, że zabieg może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjentki.

Możliwe powikłania po zabiegu laserowego usuwania naczynek mogą obejmować:

 1. Przejściowe zaczerwienienie lub obrzęk – to normalna reakcja po zabiegu i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.
 2. Podrażnienie i swędzenie skóry – skóra może być wrażliwa po zabiegu, co może prowadzić do tymczasowego dyskomfortu.
 3. Przejściowe przebarwienia skóry – w niektórych przypadkach, po zabiegu może wystąpić tymczasowe przebarwienie skóry, które zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.
 4. Bliznowce – w rzadkich przypadkach, po zabiegu może dojść do powstania bliznowców, zwłaszcza u osób mających predyspozycje do tworzenia blizn keloidowych.
 5. Infekcja skóry – w przypadku niewłaściwej higieny lub niewłaściwego postępowania po zabiegu, istnieje ryzyko infekcji skórnej, które może wymagać leczenia farmakologicznego.

W celu minimalizacji ryzyka powikłań, ważne jest, aby zabieg został przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę, który zapewni odpowiednie zabezpieczenia i wybierze odpowiednie parametry lasera. Więcej o zabiegu można przeczytać na przykład tu: https://clarityskin.pl/zabiegi/naczynka/