Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które coraz częściej można zaobserwować w domach jednorodzinnych czy budynkach publicznych. Pojawiają się głównie w nowych inwestycjach, gdzie przy odpowiednio wykonanej izolacji, fotowoltaice czy pompie ciepła może dać prawdziwy komfort użytkowania i spore oszczędności. Warto znać zalety rekuperacji, szczególnie na etapie planowania budowy domu.

Rekuperacja w domu – zalety

Wentylacja mechaniczna to nowoczesny system, który pobiera powietrze z wnętrza domu i oczyszcza je za pomocą specjalnych filtrów. Następnie powietrze jest ponownie oddawane bez utraty cennego ciepła. W ten sposób do pomieszczeń wewnątrz domu stale napływa czyste i świeże powietrze bez konieczności uchylania okien czy stosowania wentylacji grawitacyjnej.

Wymiana powietrza jest całodobowa – latem rekuperator jest w stanie chłodzić powietrze, a zimą je ogrzewa. Systemy rekuperacji[https://sanerga.pl/rekuperacja/] mają duże znaczenie w domach pasywnych oraz takich, które są ukierunkowane na minimalne straty energii. Pozwalają na oddychanie zawsze świeżym powietrzem i dodatkowo zmniejszają wydatki na ogrzewanie.

Komu zlecić wykonanie instalacji?

Systemy rekuperacji zapewniają bezawaryjne działanie oraz skuteczność wyłącznie wówczas, kiedy są odpowiednio wykonane. Z tego powodu warto zlecić montaż rekuperacji wyspecjalizowanej firmie. Wentylacja mechaniczna powstaje na bazie odpowiednio opracowanego projektu, w którym urządzenia są zawsze dostosowane do wielkości domu.

Profesjonalny montaż to wygoda dla inwestora, który otrzymuje gwarancję prawidłowego wykonania usługi, a w razie usterki może liczyć na bezpłatny serwis.

Gdzie rekuperacja będzie się opłacała?

Rekuperację można wykonać w każdym domu, jednak najlepsze efekty można osiągnąć poprzez jej montaż w budynkach dobrze izolowanych, a więc spełniających warunki WT 2021.

Koszty użytkowania systemu można zmniejszyć poprzez jej montaż wraz z panelami fotowoltaicznymi. Rekuperację można rozplanować już na etapie projektu domu, jednak po wykonaniu odpowiedniej termomodernizacji systemy te z powodzeniem znajdą zastosowanie również w starszych budynkach.