Każdy szczęśliwiec mogący pochwalić się działką, na której wybuduje swój dom wie, iż połowa sukcesu już za nim. Mając grunt możemy już powoli planować jaki będzie ten nasz wymarzony dom. Niegdyś najczęściej budowane były wielopoziomowe domy, których metraż kilkakrotnie przekraczał powierzchnię mieszkań w blokach, mogąc pomieścić wiele członków wielopokoleniowej rodziny. Aktualnie rynek przejmują nieco niższe budynki, co często wcale nie idzie w parze z większą skromnością w ich wykonaniu. 

Projekty domów parterowych – dlaczego warto?

Domy parterowe (zobacz projekty) zdecydowanie zdominowały rynek nieruchomości  w ostatnich latach. Pod względem konstrukcyjnym odznaczają  się one jednym stropem, na którym opiera się konstrukcja dachu. Może być to również stropodach. Projekty parterówek wyróżniają się nowoczesnością, świeżym podejściem do tematu budownictwa.

Domy takie są świetnym rozwiązaniem dla posiadaczy sporych rozmiarów gruntu, gdyż trzeba liczyć się z tym, iż konsekwencją umieszczenia wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie jest zwiększenie powierzchni rzutu poziomego budynku, czyli obszaru, jaki dom zajmie na działce. Wzrośnie on niemal  dwukrotnie w porównaniu z powierzchnią zabudowy domu dwukondygnacyjnego o takiej samej powierzchni.

Zalety parterówek

Wiele osób ceni sobie w parterówkach to, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, a co za tym idzie możliwy jest szybki dostęp do nich bez konieczności pokonywania po drodze schodów i wielu metrów korytarzy. Daje to możliwość zaplanowania bardzo przejrzystej powierzchni. Dodatkowym atutem jest właśnie możliwość rezygnacji ze schodów, których pokonanie, zwłaszcza wraz z wiekiem stanowi nie lada wyzwanie, lub jest po prostu niemożliwe ze względu na stan zdrowia.

Nie wyklucza się jednak ich zastosowania i zgodnie z życzeniem klienta mogą być one uwzględnione w projekcie domów parterowych.  Wielbiciele natury i pięknych ogrodów, również znajdą sporo zachwytów nad domami parterowymi, ze względu na możliwość  stworzenia idealnej jedności z wykorzystaniem swoich czterech kątów oraz kompozycji kwiatowych, krzewów i drzew. Sympatycy twierdzą, iż tylko parterówka może zrealizować pragnienie co do bliskości natury i ogrodu, dając możliwość idealnego wkomponowania się w otaczający krajobraz.