Podziały majątków przeważnie dotyczą małżeństwa. Zwykle, gdy ludzie się pobierają, nawet nie myślą o kwestiach rozwodu czy rozdzieleniu tego, co uważają za wspólne. jednak w odpowiednim zapisie prawnych wszystko jest doskonale wyłuszczone, a najlepiej zna się na tym adwokat podział majątku. Wrocław jest miastem, gdzie z pewnością można go znaleźć i zgłosić sie o odpowiednią pomoc w tej kwestii.

Rodzaje majątkowych ustrojów

Według prawa wyróżnia się przede wszystkim dwa ustroje: ustawową małżeńską wspólność majątkową oraz umowne ustroje małżeńskie. W skład tych drugich wchodzą: wspólność rozszerzona i ograniczona, a także rozdzielność majątkową zwykła i z wyrównaniem dorobków.

Majątek wspólny a osobisty

Najtrudniejszą kwestią często okazuje się sam podział majątku. Wbrew pozorom pobranie się i nie spisanie odpowiedniego dokumentu nie oznacza wcale, że małżonkowie nie mają prawa do swojego własnego majątku oraz budżetu. Jako wspólność majątkową rozumie się np. wynagrodzenie za pracę czy dochody w majątku wspólnego.

Jeśli chodzi o majątek osobisty, to tutaj można wymienić: prawa nabyte przed małżeństwem, w drodze zapisu lub dziedziczenia, a także różnego rodzaju przedmioty, które służą do zaspokajania osobistych potrzeb czy rzeczy, które są niezbędne do pracy małżonka. Jeśli dojdzie do rozwodu, to właśnie te rzeczy nie będą mogły zostać poddane podziałowi. Będą one odgórnie należeć do danej osoby i nie można tego zmienić.

Jak wygląda rozdzielność majątkowa?

W tej kwestii właśnie może pomóc adwokat podział majątku we Wrocławiu. W jego kancelarii zostanie podpisany odpowiedni akt notarialny, który będzie uwzględniał co należy do którego z małżonków. Nie ma jednak obowiązku spisania go, jeśli obie strony nie wyrażą takiej chęci. Można go też podpisać zarówno przed, jak i po wzięciu ślubu. Nie ma to znaczenie.

Jeśli chodzi o ten akt, to ma on na celu przede wszystkim zniesienie wspólnoty majątkowej. Każdy z małżonków będzie wtedy posiadał oddzielny majątek, którym może rozporządzać na własny sposób. Wtedy podczas rozwodu nie dochodzi do podziału majątku, gdyż nie ma części wspólnej.

Adwokat podział majątku Wrocław – więcej przeczytasz na stronie: https://kancelariagmerek.pl/adwokat-podzial-majatku-wroclaw/