By dobrze zagrać utwór muzyczny, potrzebujemy mieć tunery i metronomy. Te pierwsze służą do strojenia instrumentów, zaś te drugie pomogą nam utrzymać rytm. W obie pomoce warto się zaopatrzyć od razu, gdy kupujemy instrument. Znacznie ułatwiają nam grę.

Jak wyglądają tunery?

Jeszcze nie tak dawno, bo jakieś 20 lat temu rzadko kto wiedział, co to jest tuner. Muzykant nastrajał swe instrumenty ze słuchu lub za pomocą kamertonu. Obecnie sprawa strojenia jest o wiele prostsza i szybsza. Służą do tego elektroniczne tunery. Mają wbudowany wyświetlacz i uderzając o nastrajaną strunę, wyświetlacz pokazuje na małym monitorze, czy dana struna została już nastrojona, czy jeszcze trzeba ją trochę podkręcić.

Tunery pokazują dobrze nastrojoną strunę za pomocą wyświetlenia się nazwy struny w kolorze zielonym. Brak czystego dźwięku będzie pokazany jako biały lub inny niż zielony kolor. Urządzenia te są bardzo czułe, dlatego nie należy stroić gitary w miejscu, gdzie jest głośno. W ciszy łatwiej można nastroić instrument. To małe elektroniczne urządzenie przyda się każdemu początkującemu muzykowi.

Po co nam metronomy?

Muzycy bardzo często korzystają z urządzeń, które wystukują ustalony rytm. Tymi narzędziami są metronomy. Wahadełko z podziałką waha się na boki, głośno i rytmicznie stukając. Dźwięk ten jest potrzebny, by usłyszeń i utrzymać wybrany rytm. Łatwo wówczas zagramy utwór w każdej skali rytmicznej.

Czy to będzie cztery czwarte, czy jedna druga itp. Szybkość pracy metronomu nastawiamy według podanych wartości. Są one zapisane na początkowych pięcioliniach. Możemy się w nie zaopatrzyć w każdym sklepie muzycznym: https://music-shop.pl/pol_m_Instrumenty-muzyczne_Metronomy-i-tunery-447.html, a ich cena jest przystępna.

Zwykle rytm wystukuje perkusista, ale dla początkującego muzyka jest to narzędzie bardzo przydatne przy nauce. Perkusista również na początku swojej kariery używał metronomu. Kompozytor tworzący muzykę jednego instrumentu lub całej orkiestry również używa metronomy.

To bardzo pomocny sprzęt i warto go mieć. Utrzymanie rytmu jest niekiedy trudne. Natomiast przy obecności wahadłowej wskazówki na skośnej drewnianej podstawie zmniejszy nasz stres i znikną pomyłki podczas gry.