Na świecie jest wiele zawodów wymagających odpowiednich predyspozycji i cech osobowościowych. Jednym z najtrudniejszych i zarazem najbardziej ryzykownych zajęć jest praca w charakterze alpinisty przemysłowego. Pod tym pojęciem kryje się rodzaj pracy na wysokości, wykonywanej w pozycji podwieszonej lub podpartej, w której wykorzystuje się techniki wspinaczkowe czy jaskiniowe.

Alpinista przemysłowy – kto może nim zostać

Prace na wysokościach z definicji są czynnościami, które są wykonywane przynajmniej 1 metr nad ziemią, choć w rzeczywistości jest to kilkaset metrów. Wiążą się często z trudnymi warunkami pogodowymi i zadaniami, przy których nie można pozwolić sobie na nieuwagę czy błąd.

Dlatego tak ważne jest, aby alpinista przemysłowy był człowiekiem sprawnym i odpowiednio przygotowanym fizycznie, którego stan zdrowia pozwala na podjęcie takiego zajęcia. Ponadto osoba wykonująca taką pracę powinna posiadać odpowiednie cechy psychiczne i być nieustannie skoncentrowana na zadaniu. Umiejętność szybkiej reakcji w przypadku nagłej sytuacji również jest bardzo ważna.

Alpinista wysokościowy powinien mieć ukończony stosowny kurs i posiadać niezbędne badania lekarskie, które nie są przeciwwskazaniem do takiej pracy.

Jakie prace wykonuje alpinista przemysłowy?

Prace na wysokościach powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców. Lista prac jaką ma do wykonania alpinista przemysłowy jest duża. Do głównych zadań w zakresie jego obowiązków należą m.in:
– mycie okien,
– czyszczenie, malowanie i konserwacja elewacji,
– odśnieżanie dachów,
– montaż i demontaż elementów np. reklam, anten czy masztów,
– instalacja zabezpieczeń przeciwko ptakom,
– prace dekarskie takie jak: naprawa czy konserwacja dachów,
– montaż i demontaż instalacji oświetleniowej,
– udrażnianie rur spustowych czy rynien,
– usługi związane z pielęgnacją i wycinką drzew.

Praca w ruchu związana z pasją

Praca jako przemysłowy alpinista często jest związana z prywatną pasją. Osoba wykonująca taki zawód prywatnie wspina się po skałach, a wykonywanie takiej pracy traktuje jako trening przed kolejnymi eskapadami. Dzięki temu, że pracuje w taki sposób ma możliwość kształtowania swojej sprawności fizycznej i psychicznej, co może wykorzystać w uprawianiu swojego hobby.

Więcej o zawodzie alpinista przemysłowy przeczytasz tu: http://mycie24.pl/alpinista-przemyslowy.html